Jakie aplikacje określamy mianem cross-platformowych?
Specjaliści wskazują, że aplikacje cross-platformowe mogą przypominać aplikacje hybrydowe, nie jest to jednak to samo. Omawiany rodzaj używa elementów natywnych, które ukierunkowane są na dostarczenie użytkownikom doskonałych wrażeń, niezależnie od tego, z jakiego urządzenia korzystają. Poszczególne platformy mają tę samą bazę kodu, jednak pojawiają się różnice w Ul.
Co musisz wiedzieć o aplikacjach cross-platformowych?
Zdecydowanie jest to rodzaj aplikacji mobilnych, które cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością. Zawdzięczają to głównie frameworkom takim jak Flutter czy Native. Jest to sposób na skuteczne oszczędzenie czasu, a także ograniczenie budżetu. Taka aplikacja będzie doskonałym wyborem, jeśli chcemy ją testować na dwóch rynkach- Androidowym i iOsowym. Rozwiązanie takie ma wiele zalet. Przede wszystkim jest optymalne pod względem czasu i kosztów, bo w większości przypadków tworzy się jednocześnie dwie aplikacje. Ponadto posiadany kod może zostać ponownie wykorzystany w celu zbudowania nowego rozwiązania na zupełnie inną platformę.
Dzięki temu, że aplikacja będzie zarówno dla użytkowników Androida i iOS-a, łatwiej będzie trafić do szerszego grona odbiorców. Warto również zwrócić uwagę, że kod w takiej aplikacji jest spójny, dzięki czemu ewentualne dodawanie nowych funkcji nie jest czasochłonne, ani nie wymaga wiele pracy. Systemy wyróżniają się tu również wysoką wydajnością.
Czy takie rozwiązanie ma jakieś wady?
Nie istnieje chyba takie, które by ich nie miało, pozostaje jednak pytanie, co właściwie chcemy osiągnąć. W przypadku aplikacji cross-platformowych problemem może być zależność frameworka jeśli chodzi o hardware, system operacyjny oraz funkcjonalność UI. Poza tym samo stworzenie takiej aplikacji może wymagać od developera większych umiejętności, gdyż będzie bardziej skomplikowane. Dodatkowo mimo wszystko niektóre części kodu muszą zostać napisane osobno, z uwagi na wyraźne różnice występujące pomiędzy platformami.