Tworzenie aplikacji internetowych krok po kroku
Aplikacje internetowe ułatwiają nam życie. Pomagają poruszać się intuicyjnie po sklepach internetowych, czy w ogóle korzystać z internetu w sposób maksymalnie dopasowany do naszych potrzeb i przyzwyczajeń. Nie zawsze gotowe aplikacje spełniają nasze kluczowe dla nas bądź dla naszego biznesu sprawy. Wtedy można pokusić się o zaprogramowanie, stworzenie nowej własnej aplikacji. Dziś postaramy się przedstawić wam sprawdzony sposób na tworzenie aplikacji internetowych.
Co to jest aplikacja internetowa?
Aplikacja internetowa, zwana inaczej aplikacją webową to rodzaj specjalnego programu komputerowego, który pracuje na serwerze www, są „normalnie” otwierane w przeglądarkach internetowych, jak strony internetowe, ale stronami nie są. Przede wszystkim odróżnia je od stron wyższa użyteczność i zastosowana technologia do ich stworzenia. To one wpływają na wrażenie intuicyjności stron internetowych, gdyż aplikacje w przeciwieństwie do stron www mają charakter interaktywny, a nie informacyjny. Jedną z najprostszych form aplikacji webowych są formularze, czy też gry internetowe. By stworzyć dobrej jakości aplikację internetową, potrzebna jest dość duża porcja wiedzy na temat technologii, którą możemy, powinniśmy użyć do danego rozwiązania webowego. Chodzi tu o takie technologie jak: JavaScript, Aplet Javy, Adobe Flash, AJAX oraz technologie od strony serwera: CGI, ISAPI, ASP.NET, JSP, PHP.
Jak zatem stworzyć aplikację internetową?
Pierwszą, jeśli nie najważniejszą sprawą jest pomysł na aplikację. Trzeba określić, do czego ona będzie miała służyć i czego wymagać będzie od użytkownika. Najlepiej wybrać znaną sobie dziedzinę, którą chcielibyśmy włożyć do cyberprzestrzeni. To pomoże nie tylko dobrać właściwe technologie do zbudowania aplikacji. Oszczędzi ci również mnóstwo czasu na układanie w głowach algorytmów, które powinny po sobie następować, aby aplikacja działała poprawnie.
Jest pomysł potrzebny plan działania. To krok, który jeśli pominiesz, to pisanie aplikacji może nigdy przez ciebie nie zostać zakończone. Jeśli nie wiesz co? Kiedy? Jak? Uciekną ci nie tylko kluczowe funkcje twojej aplikacji, ale również praca nad poszczególnymi elementami aplikacji będzie trudna do wykonania. Trzeba jasno określić, co jesteś w stanie napisać samodzielnie, a gdzie potrzebna będzie pomoc osób z zewnątrz. Może okazać się bowiem, że pomysł masz super, funkcje, jakie chcesz, by były używane genialne, ale brak wiedzy merytorycznej sprawi, że lepiej będzie całość programowania scedować na firmę zajmującą się tworzeniem aplikacji internetowych.
Czas na prototyp aplikacji. Budując, tworząc nową aplikację, musisz mieć pewność, że ona działa, nim wypuścisz ją w świat. Służą do tego celu makiety lub prototypy aplikacji. Dopiero po dopracowaniu makiety przechodzi się do prezentacji projektów graficznych. Lepiej stworzyć minimum 2-3 wersje do wyboru przez użytkownika, aby pod kątem estetyki był maksymalnie dobrany do stylu klienta.
Po „włożeniu grafiki” zajmujemy się wyborem narzędzi, które zapewnią działanie aplikacji w sposób maksymalnie użyteczny, jasny i wygodny. Nie można pominąć też fazy testów, które wykryją ewentualne błędy w działaniu apki. Tuż przed końcem projektowania pora na stworzenie przejrzystej dokumentacji technicznej i w końcu wdrożenie aplikacji w życie. Ta część, mimo że świadczy o ukończeniu pisania aplikacji, wcale nie jest ostatnim krokiem. Teraz dopiero zaczyna się praca z „żywym organizmem”, który będzie niekiedy wymagał wsparcia, pomocy w korzystaniu z aplikacji, tak aby klient był maksymalnie zadowolony.